Home > !RECENZIJOS > Le Havre // Recenzija Nr.27

Le Havre // Recenzija Nr.27

Pavadinimas: Le Havre
Žaidėjų skaičius: 1-5 
Žaidimo trukmė: nuo 120 min.
Žaidimo tipas: Economic, Worker Placement
BGG reitingas: 6

Dar viena skola, kuri ilgai tempiasi paskui – dar vasarą “atžaistas” labai aukštai BoardGameGeek reitinge esantis Le Havre stalo žaidimas. Visų pirma, atidžiau apžiūrėjus žaidimo dėžutę jau gali suprasti, iš kokios operos šis žaidimas – matai ant dėžutės paveiksliuko nupieštą dėžę kilnojantį “caraitį Ivanušką”? Pažiūrėk atidžiau į tai, kas užrašyta ant dėžės – ogi “agricola”.

Metas išduoti viešą paslaptį, kad Le Havre yra Uwe Rosenberg vaikas-pametinukas, pasirodęs iškart po metų nuo garsiojo Agricola žaidimo (pastarasis iš niekur šovė tiesiai į BGG reitingo viršūnę ir ten išbuvo tikrai ne trumpai).

Taigi, nenustebk viduje radęs kažką panašaus į Agricola, nes čia irgi viskas paremta “darbuotojų dėliojimo” mechanika, kai turi ribotą žmogiškųjų išteklių kiekį, o reikia rinktis ką su jais nuveikus… Ir pavadinimas “Le Havre” išduoda, kad veiksmas vyks ne kur kitur, o garsiajame Havro (Prancūzijoje) jūrų uoste. Taip kad atsiraitokim alkūnes, bo biznis bus išties… šlapias!

Žaidimo lenta su visomis pastatų kortelėmis, suskirstytomis pagal rūšį

Intro. Prisipažinsiu, kad nesu pilnai sužaidęs nė vienos Agricola partijos, todėl daugiau nebelyginsiu šių dviejų žaidimų, tačiau reikia pripažinti kad vyresniojo brolio sėkmė stipriai užprogramavo didelius lūkesčius ir iš Le Havre. Ar jis juos pateisino? Sunku pasakyti… bet apie viską iš pradžių.

Žaidime kiekvienas žaidėjas bando surasti savo kelią į sėkmę, ir tų kelių čia yra ko gero koks pusšimtis su dar tūkstančiu išsikerojimų… Galiu drąsiai pasakyti, kad vienodų partijų čia turbūt neįmanoma atkartoti, todėl žaidimas pasižymi ilgaamžiškumu. Kiekvienas raundas suskirstytas į 7 veiksmus, per kuriuos pirmiausiai papildomi žaliavų kiekiai ant žaidimo lentos ir tik tada vienas žaidėjas atlieka savo ėjimą. Tu per savo ėjimą gali arba imti žaliavas, arba pirkti/statyti pastatą (korteles) arba atlikti veiksmą, kurį “aktyvuoja” jau pastatytas pastatas. Raundo pabaigoje ateina laikas išmaitinti darbuotojus, todėl jeigu iki tol rūpinaisi tik pinigų ir nuosavybės kaupimu, tai tau koją gali pakišti tie begėdžiai darbininkai, kurie reikalauja algos! Sunku nupasakoti žaidimą, kurio taisyklių knygutę nuo pradžios iki galo skaitėme gal kelis kartus per pirmąją partiją… ir paskui dar keliskart aiškinomės kai kuriuos niuansus. Pasakysiu paprastai: jeigu iki šiol žaidei Alias arba Monopoly, tai ženk mažesnį žingsnį link sudėtingesnių žaidimų – Le Havre tave išgasdins ir taip ir liks kabėti lentynoje.

Žaidimo idėja: 9/10

Taisyklių paprastumas: 5/10

Pasiruošimas žaidimui užtrunka neilgai, nes visos kortelės sužymėtos skaičiais, pagal kuriuos ir parenki žaidžiamų kortų kaladę: ji skiriasi tiek nuo žaidėjų skaičiaus, tiek nuo žaidimo ilgumo – nes gali žaisti SUTRUMPINTĄ arba PILNĄ žaidimo partiją. Trumpa geriausiu atveju truks valandą, o pilna – be dviejų tikrai neišsivers… Be to, jeigu žaidėjų daugiau, Le Havre gali “prailgti” ir iki kokių 4 valandų, nes šiame žaidime labai ilgas down-time – laiko tarpas, per kurį lauki kol iki tavęs ateis tavo veiksmo eilė.

Net ir SOLO partijai prireiks didžiulio stalo ir poros valandų laisvo laiko...

Dėmesio! Vienas iš smagiausių, mano nuomone, šio gana gilaus ir lengvai neperprantamo žaidimo niuansų yra galimybė žaisti vienam. Taip, tu gali žaisti vienas, tik tikslas toks nelabai motyvuojantis – sužaidus partiją susiskaičiuoji savo rezultatą ir kitąkart tiesiog bandai jį įveikt. Pasakysiu nuoširdžiai, pirmoji solo partija davė tikrai gerą rezultatą (paskaičiau internetuose ką žmonės rašinėja, tai supratau, kad pavariau) ir dar kokį pusvalandį po jos užbaigimo sėdėjau ir galvojau, ką reikėtų patobulinti, ką daryti kitaip ir pan. Taigi, atėjus žaisti antrą kartą jau buvau pasimokęs iš pirmosios partijos klaidų… ir surinkau mažiau. 🙂 Tada pasimokiau iš dvigubai daugiau klaidų ir aptikau silpnų vietų, tuomet iškart puoliau lošti solo partiją ir… surinkau dar mažiau nei antrąjį kartą taškų. Žodžiu, nieko nesuprantu.

Pabodimo faktorius: 7/10

Žaidimas nėra iš paprastųjų, todėl taisykles aiškinti naujokui gali būti gana sudėtingas ir varginantis procesas – tai veda į tai, kad Le Havre labiausiai tinka “pastovaus žaidėjų rato” atveju, t.y. jeigu turi galimybę žaisti su tais pačiais žmonėmis. Tai ne tas žaidimas, kurį įsimeti į kelioninį krepšį važiuodamas aplankyti dėdės į Babtus ar tėvelių į kaimą… Tie, kas žais su tavim pastoviai, greičiau perpras taisykles, ir jūs galėsite perėję į kitą lygį ir galbūt sumažinę down-time imti ir pradėti daugiau linksmintis su Le Havre… Man tai pavykdavo tik pačioje žaidimo pabaigoje, kai pradedi matyti ilgai sodintų sėklų duodamus vaisius. Ir kaip taisyklė – visada pritrūksta vieno ar dviejų ėjimų…

Taisyklių perpratimas: 7/10

Azarto lygis: 7/10

Žaidimo elementų kokybė: 9/10

Visos pastatų kortelės pateikia daugiau informacijos nei šeštadieninis Lietuvos Rytas.

Vaizdelis, kaip ir galima tikėtis iš tokio žaidimo, yra… margas. Kortose yra begalė informacijos ir simbolikos, kuri labai svarbi ir matematiškai puikiai išskaičiuota. Nėra per lengvų kortų, ar kažkokių “kozirių”, kurių dėka žaidime būtų “lengvesnis kelias” – viskas labai priklauso nuo bendro žaidimo veiksmų, nuo kitų žaidėjų strategijų ir pan. Interakcija tarp žaidėjų minimali – tiesioginės kovos ar laivų sabotažų čia nėra – tačiau kiekvienas tavo konkurento veiksmas yra nemažiau svarbus tau kaip ir jam pačiam. Reiktų pastebėti dar ir tai, kad ta simbolika ir visokie paveiksliukai labai greitai tampa taisyklių priminimo ir paties žaidimo mechanikos įgyvendinimo užtikrinimo įrankiais, t.y. tuoj viską pradedi skaičiuoti karvėmis, medžiu, geležimi ir, aišku, pinigais.

4 žaidėjų partijos raundų apžvalga, su nurodymais, kas vyksta pasibaigus kiekvienam ratui.

Žaidimo išvaizda: 8/10

Žaidimo lauko ir taisyklių dizainas: 10/10

Vienas iš pagrindinių minusų yra tai, kad patyręs žaidėjas suvalgys naujoką pirmas porą partijų tai 100%. Čia tiek daug niuansų, ir tiek daug būdų paslysti, kad vienas nepasvertas ir patirties neįtakotas žingsnis gali nulemti finalą.

Žaidėjų patirties įtaka: 5/10

Žaidimo kainos ir vertės santykis: 9/10

Finalas? Le Havre yra išties geras stalo žaidimas, tik labai kruopščiai atsirinkinėjantis savo žaidėją. Pastaruoju čia gali būti tie žmogeliukai, kurie mėgsta rimtus galvolaužius ir ilgo laikotarpio strategavimus ir kurie dažnai lieka vieni, kai kalba pasisuka apie stalo žaidimus. Jeigu anksčiau niekieno nesudominęs stalo žaidimais turėdavai nuleidęs galvą jungtis prie trečią kartą rodomo filmo per TV peržiūros, tai dabar gali sau užsidaryti virtuvėje ir ten pradėti rimtą jūrinį versliuką…

BENDRAS REZULTATAS: 76/100

Štai kiek visko daug mūsų laukia Havre

Pabaigai…

Fakčiukas Nr.1. Šio žaidimo pakuotėje rasi visą galybę įvairiausių elementų: 110 kortų, 420 medžiagų žetonų, 3 žaidimo lentas, 5 medinius darbuotojus ir 5 medinius laivus ir dar ten vieną kitą mažmožį. Žodžiu, po žaidimo partijos neskubėk siurbti dulkių…

Filmukas.

Nuotraukos panaudotos iš Boardgamegeek.com svetainės.

Advertisements
  1. 2011/12/23 at 14:49

    tikrai geras žaidimas tik pažengusiems stalo žaidimų mėgėjams (nors būna ir išimčių, kol kas mačiau tik vieną tokį žmogų). Ir tik tiem, kuriem patinka ekonominiai beveik bet atsitiktinumo faktoriaus žaidimus. Aš asmeniškai, tai per šiuos metus itin atsižaidžiau ekonominių žaidimų ypač su darbadėjų mechanika. Tiesiog tokia laikina alergija darbadėjizmui.

    • 2011/12/25 at 18:48

      tikrai taip – darbadėjizmas turi tendenciją įgrist ir netgi piktokai būti atstumtas. O Le Havre dar priedo ir Išties rimtas žaidimukas.

  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: