Home > !RECENZIJOS > Jamaica // Recenzija Nr.23

Jamaica // Recenzija Nr.23

Pavadinimas: Jamaica
Žaidėjų skaičius: 2-6
Žaidimo trukmė: nuo 45 min.
Žaidimo tipas: family, dice rolling, race
BGG reitingas: 452

Intro. Lietuviukai labai jau myli piratus, bet ne tuos iš Somalio (kurių išties nemėgsta lietuviai jūreiviai anei paprasti žmogeliai), o tuos iš Karibų (kaip tyčia panašius į Johnny Depp’ą). Mėgstu ir aš šitą tematiką, o jeigu tokiame žaidime dar turime ir man taip mylimos geografijos elementų (pvz.: Jamaicos žemėlapį su vandenimis ir salelėmis aplink ją), tai išvis smagu.

Jamaica nėra naujas žaidimas, tačiau apie jį nebuvau nieko girdėjęs – akį patraukė akivaizdus privalumas: galimybė žaisti net šešiese. Žaidimas paprastas, bet labai gražus – teptuką laikė gabūs piešėjai; taisyklės labai elementarios, viskas daugiau paremta sėkme nei gilumine strategija, tačiau bendrai sužaidus kelias partijas vasarojant prie ežeriuko kažkodėl norėjosi žaisti vėl ir vėl… Kol vasara ir kol bim-bam, toks žaidimas (ypač su įvairaus amžiaus paaugliais ir jaunuoliais) yra pats tas. Jeigu sudominau, skaityk toliau:

Istorija. Buvo toks piratas, vardu Henry Morgan. Buvo jis iš tiesų, ne tik žaidime 🙂 Ir po įtempto darbo pirataujant patapo jis Jamaikos gubernatoriumi… Istorija ten tikrai įdomi, bet aš taupydamas laiką iškart puolu prie finalo, kuris susijęs su žaidimu. Morgan’as sugalvojo, kad reikia pasilinksminti su savo buvusiais sėbrais ir surengė piratų lenktynes aplink Jamaiką.

Štai vienu iš šešių kadaise iš tiesų egzistavusių piratų figūrų ir tapsi Tu. Jeigu kam įdomu, tai žaidime yra 4 vyriškos lyties piratai ir 2 moteriškos. Čia neturi įtakos žaidėjų lyčiai (ji gali neatitikti), tačiau norėjau pastebėti, kad ne tik vyrai tais laikais buvo velnių priėdę 🙂

Na o kad Asmodee firma moka leisti žaidimus, tai faktas. Juk šiemet metų žaidimu tapęs 7 Wonders irgi iš jų fabrikėlio…

Žaidimo idėja: 8/10

Taisyklės kaip ir minėjau – labai paprastos. Realiai visas žaidimas susideda iš trijų dalykų: ridenk, tada parink kortą, tada judink savo laivuką per langelius į priekį ar atgal. Tačiau taisyklės visgi palieka vietos ir terpės strategavimui – ribojimai tik tokie, kad tavo strategija paremta kauliukų ridenimu ir kortų ištraukimu, o tai reiškia, kad ją nuolat teks adaptuoti pasikeitusioms sąlygoms. Kita vertus, taisyklių paprastumas ir žaidimo mechanikos įbrukimas į savotiškus rėmus leidžia gana smagiai pažaisti su mažiau stalo žaidimuose patyrusiais žaidėjais – laimėti “profui”, aišku, lengviau, tačiau bendrai visokio lygio žaidėjai prie stalo jaučiasi apylygiai (jeigu jie patį Jamaica žaidžia visi nebe pirmą kartą).

Taisyklių paprastumas: 9/10

ŽAIDŽIAME. Pasiruošiame žaisti per 5 minutes, ir už tai esame dėkingi puikiai dėžutei: čia visi žaidimo elementai (kurie yra ir kokybiški, ir gražūs) turi savo vietą, todėl viską iš karto paimi ir padedi į startinę vietą. Laiveliai kieti ir ilgaamžiai, kortos ypatingai gražios ir spalvingos (nors iš tiesų viskas, ko iš kortų mums reikia, tai maži simboliukai jų kampučiuose), bendrai jaučiama dvasia piratavimo… Yra ir lobiai, kuriuos ištrauksi – tai arba naudingos kortos, arba aukso luitai, arba užburti lobiai (žinau, žinau – rodė tokį vieną per teliką, aha!).

Tiesa, žaidimas visada vyksta tokioje pat saloje su tokiose pat vietose išdėliotais lobiais bei vis langeliai turi fiksuotas jų perėjimo sąlygas, o tai reiškia, kad visada žaidžiame ant tokios pačios lentos. Viskas, kas keičiasi, tai žaidėjų skaičius ir iš to sekanti konfrontacijos stoka arba perviršis (vieną kartą pusę žaidimo praleidome beibaladodami tarpusavyje, o ne lenktyniaudami).

Nors reklamuojamas žaidimo laikas bei paprastutės taisyklės leidžia nuspėti trumpą žaidimo trukmę, taip nėra – įsitraukimas neblogas net ir prie 6 žaidėjų, o partijos mums trukdavo net iki pusantros valandos. Kaip tokiam žaidimui, kur įveikiamas viso labo vienas ratas – labai ilgai! Įdomiausia žaisti, aišku, su maksimaliu žaidėjų skaičiumi, nes tuomet didžiausia trintis trasoje… o kas būna kuomet susiduria vandenyse du piratų laivai? 🙂 spėk iš dviejų kartų… Tos kovos, aukso vagystės iš tavo varžovų yra taip pat svarbus pergalės elementas kaip ir sėkmingas judėjimas aplink salą finišo link. Laimi tas, kuris pasibaigus žaidimui turi daugiausiai aukso, taip kad pirmaudamas dar nebūtinai laimėsi varžybas.

Žaidimas įtraukia, tačiau ne tiek, kad visą laiką žiūrėtum į tą patį žemėlapį… Rankoje laikai tris kortas, iš kurių bandai rinktis tau labiausiai duotoju momentu tinkančią kortą, kas lyg ir prikausto tavo dėmesį prie žaidimo, tačiau išties tai nėra labai jau reiklus dėmesiui daiktas. Kaip ir sakiau, Jamaica galima “patogiai” žaisti ir su vaikais bei paaugliais. Smagu tai, kad net tokiu atveju laikas prie šios salos prabėga labai greitai, o ir azarto čia dažniau būna nei nebūna – ypač atkasus lobį arba susikovus su kitu piratu 🙂

Pabodimo faktorius: 7/10

Taisyklių perpratimas: 9/10

Azarto lygis: 7/10

Žaidimo elementų kokybė: 9/10

Žaidimo išvaizda: 9/10

Žaidime vyrauja simboliai, todėl perlipamas ir kalbos barjeras. Viskas visur labai aiškiai parodyta ir pademonstruota, o nuostabaus grožio paveiksliukai, manau, irgi yra didelis privalumas. Juk smagu žaisti gražų žaidimą, tiesa?

Žaidimo lauko ir taisyklių dizainas: 9/10

Patyręs Jamaica žaidėjas žino ne vieną ir ne du jau patikrintus kelius į pergalę, žino kur labiau apsimoka žygiuoti į priekį, o kur kaupti gėrybes… Žodžiu, pažaidus kelias partijas jau esi viršesnis už naujoką. Tiesa, pastarajam gali užtekti ir vieno žaidimo rato, kad suprastų esmę, o antrosios partijos metu tau jau sugebėtų mesti rimtą iššūkį.

Žaidėjų patirties įtaka: 6/10

Kaina. Jeigu nesumeluosiu, tai žaidimas yra ties ta rimtojo žaidimo kainos riba, t.y. prie maždaug 139 Lt atžymos. Ar verta tiek mokėti už Jamaica? Vargu… Nebent neturi jokio žaidimo, skirto didesniam žaidėjų skaičiui, o ir žaidi dažniau su entry-level žaidėjais arba vaikais/paaugliais. Tuomet tikrai Jamaica bus mėgstamas tavo lentynoje, nes jis išties yra gana smagus, gražus ir paprastas žaidimukas… pirataujančiai šeimai, taip sakant! 🙂

Žaidimo kainos ir vertės santykis: 7/10

Pabaigai…

Juokiukas Nr.1. Galima sudėti vieną ilgą komikso tipo paveiksliuką (“panoramkę”) iš visų kortų, tereikia surasti simbolius, kuriais baigiasi piešinys vienoje kortoje ir tęsiasi kitoje.

Filmukas. Šį kartą internetuose skalambija pikti balsai, atseit nereikėjo duoti daryti apžvalgos vaikučiui. Aš manau, kad tokiu žingsniu apžvalgos autoriai tau taip pat transliuoja ir nematomą žinutę – šį žaidimą tikrai mėgs tavo vaikai. Arba tavo propropropropro….proproanūkiai, jeigu tu esi dar vis gyvas Karibų piratas. 🙂

Hm? 🙂

Advertisements
 1. Anonymous
  2011/08/15 at 12:16

  žaidimas tikrai geras, nereikalaujantis daug galvoti. Galima sakyti – tai šeimos žaidimas. Gaila, kad kapitonai visi vienodi, galėtų turėti kažkokius “special” savybes. Šiaip aš užskaitau. 🙂

  • 2011/08/15 at 12:50

   matai, su tom special savybėmis būna taip, kad paskui visi turi savo mėgstamus kapitonas arba visi kapitonai jau turi “žinomą kelią į sėkmę”, tuomet netgi burtų keliu gautas personažas automatiškai padiktuos tau, kaip reikia su juo žaisti 🙂 O ir šeimos žaidimo statusą Jamaica drąsiai gina savo paprastumu, ką irgi šiek tiek išjudintų tavo siūloma idėja. Galbūt tamstai verta kažkokį papildymą/pratęsimą sumąstyti – pasidalintum su žaidimo leidėjais, žiūrėk dar ir išgarsėtum… kaip gerasis piratas koks! 🙂

 2. 2011/08/16 at 09:49

  oj, na jei norit rimtesnio žaidimo apie piratus, tai nesukit sau smegenų su “homerulsais”, o žaiskit Merchants & Marauders.

  • 2011/08/16 at 10:09

   šitas jau stovi wish-list’e, bet dar nesu nieko apie jį domėjęsis. Iš pirmo žvilgsnio atrodo šiek tiek gasdinančiai: ar tik nebus iš tos serijos “per sudėtingas paprastas žaidimas”, kai iš paprasto 2×2 išpučiamas burbulas pritempiant taisykles. Bet jeigu jau tamstos rekomendaciją tasai gavo, tai reik manyt, kad yra vertas aukšto BGG reitingo. P.S. ar partija neprailgsta? (nes kiek matau, tai žaidimo laikas ne trumpas).

 3. Andrius
  2011/08/31 at 11:11

  Smagus (ir labai gražus) žaidimas 🙂
  bet nebenoriu žaisti penktą kartą :/

  • 2011/09/01 at 08:25

   tas jau tikrai! 2 arba max 3 partijos – ir gana 🙂

 1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: