Home > !RECENZIJOS > Uppsala // Recenzija Nr.22

Uppsala // Recenzija Nr.22

Pavadinimas: Uppsala
Žaidėjų skaičius: 2-6
Žaidimo trukmė: nuo 30 min.
Žaidimo tipas: šeimyninis (family), kortų traukimo (card drafting), edukacinis
BGG reitingas: 1919

Intro. Parašyti kelis žodžius apie šį kortinį stalo žaidimą norėjau jau labai senai, ir tik šiandien galų gale prisiverčiau tai padaryti. Kodėl? Tai paprastas, tačiau tikrai įdomus žaidimas tiems, kam visada buvo įdomi geografija, o tiksliau – Europos žemėlapis, šalys, miestai ir pan. Uppsala yra išties silpnas kaip stalo žaidimas, tačiau velniškai smagus žaisti kokius pirmus 20 kartų… Kuomet jo kaina būna standartinė 50 Lt, tai galbūt tie minusai ir per aštrūs, tačiau kai akcijų dėka šį žaidimą galima rasti vos už 35 Lt ar dar pigiau, tai tiesiog nebegaliu nutylėti… Taip, jis turi nemažai minusų ir į aukštas pozicijas tikrai nepretenduos, tačiau vis tiek jis yra tas, kurį mielai žaisiu, kai tik pasitaikys proga. Kodėl? Skaityk toliau!

Žaidimas mano širdyje išliko nuo pat senų laikų, kai pirmą kartą jį sužaidžiau. Galbūt dėl to, kad esu didelis geografijos fanatas. Man visi stalo žaidimai su lenta, kurioje yra žemėlapis yra iškart artimesni širdžiai.

Uppsala vienodai smagiai žaidžia ir 3, ir 6 žaidėjai, o ir laiko tarpai tarp ėjimų nėra tokie ir ilgi. Be to, kiekvieno kito žaidėjo ėjimo metu tu irgi gali dalyvauti – mesti jam iššūkį ir patikrinti jo padėtos kortos atitikimą realybei taip gaudamas taškų (jei jis suklydo) arba netekdamas jų (jeigu visgi jis padėjo teisingai, o tu pats be pagrindo keli čia triukšmą). Labai norint, galima žaisti ir vienam tarkim kas kartą siekiant kuo daugiau sudėti kortelių nesuklystant…

Uppsala taisykles išmoksi per 1 minutę, žaisti po pirmos partijos norėsi dar ir dar. Tiesa, iki tam tikros vietos, kai pradės kartotis kortos…

Lieutivška žaidimo pakuotė pasižymi krūva lietuviškų vietovardžių

Yra vienas didelis minusas: žaidime yra tokių miestų kortelių, apie kuriuoss (tikėtina) nesame girdėje mes visi, pvz.: ar daug kas žino tokį miestą Ogre? O jis, pasirodo, yra Latvijoje. Taigi, kuomet tu ir aš tą žinome, jau turime pranašumą prieš žaidėją, kuris bus naujokas prie stalo ir jam sunku bus tol, kol pats “peržais” su visomis kortelėmis. Taigi, senbuvis turi didelį pranašumą prieš naujokus, not fun at all… 😦

Žaidimą priskyriau savo paties sugalvotai kategorijai “edukacinis”, nes esu giliai įsitikinęs, kad šis žaidimas dar neša ir didžiulę edukacinę naudą visiems jo žaidėjams. Aišku ir taip, kad galvoje bandydamas atpaišyti žemėlapį judini smegenėles ir jas mankštini, tačiau ne mažiau naudos duoda ir “nežinomi” ėjimai, kurių dėka susipažįsti su dar negirdėtais miestais, sužinai kuriose šalyse yra vienas ar kitas puikiai iš nuotraukų pažystamas objektas, galų gale pradedi suprasti kiek daug žmonių gyvena Stambule ir kiek (sąlyginai) mažai Stokholme. 🙂 Jeigu man tai duoda naudos dabar, tai esu tikras, kad nebūtų pamaišę ir tuomet, kai dar lankiau mokyklą ir turėjau tokį dalyką kaip “geografija”.

Tiesa, nesunku suprasti, kad esu didelis žaidimo užtarėjas jau vien dėl to, kad čia figūruoja geografija, ir tai gali tapti problema žaidžiant žaidimą su kitais žaidėjais, kuriems… hm, na nėra jau taip įdomu tie miesteliai ir šalys. Tuomet tu apsimeti, kad visiems faina, jie irgi, bet iš tikro, tai tu vienas galinėjiesi su savim pačiu ir visi kiti tik atlieka savo funkcijas. Silpnesni geografijoje arba tie, kas sunkiau gaudosi žemėlapiuose bus gerokai silpnesni žaidėjai už tuos, kurie žemėlapį “skaito” dažnai. Taigi, geriausia Uppsala žaisti su sau lygiu varžovu – štai tada tikrai kaifas!

Kortos, žetonėliai, knygutė ir dėžutė - ir viskas.

Uppsala sudaro kortos, keli žetonėliai ir dėžutė su taisyklių knygute. Viskas – tokie tie elementai. Kortos kaip kortos, bet po daugelio žaidimų partijų tikrai tikėtina, kad jos susidėvės, o maži mėlyni žetonėliai išsilakstys po pakampius, kur ilgai ir nuobodžiai lauks tos dienos, kai tu su siurbliu prasiurbsi kambarius generalinės tvarkos formatu, t.y. TIKRAI TIKRAI kiekvieną kampą prasiurbsi vis keitinėdamas tinkamus antgalius 🙂

Žaidimo laukas nėra įspūdingas – tai viso labo kortos, kuriose nieko įdomaus apart žemėlapio kontūrų paveikslėlį su pažymėta šalimi. Tiesa, 10 balų Kadabra kompanijai už tai, kad išleido ar užsakė lietuvišką žaidimo versiją – ant kortelės gal dar vis ir LITHUANIA užrašyta (o ne LIETUVA kaip būtų galima tikėtis), tačiau lietuviškų miestelių išties daugiau nei Vakarų Europos mažųjų miestų. Tiesa, latviškų, estiškų ir gal net suomiškų irgi gerokai daugiau. Matyt pro-baltiškas žaidimo leidimas pasitaikė 🙂

Savo braižu ir tematika panašus, tačiau gerokai "skystesnis" konkurentas Uppsala žaidimui

Bendrai kalbant, tai tas žaidimas, kurį dovanočiau mokyklinio amžiaus giminaičiui, tačiau su sąlyga, kad iškart eisime žaisti kartu! 🙂

Ir tiesiog privalau pasakyti tokį faktą, kad Uppsala yra šimtą kartų solidesnis žaidimas už panašaus profilio “1000 vietų, kurias privalai pamatyti” arba “7 Pasaulio Stebuklai”. Prieš perkant iš pažiūros itin įdomų daiktą (o ir lengvai masėms prieinamą) geriau jau “pasigūglinti” ir pasverti jau šiuos žaidimą išbandžiusių žaidėjų nuomones. O traukinukų atvejų jos, deja, tik negatyvios… Atvirkščiai nei Uppsala atžvilgiu.

<..>

Vyksta žaidimas: ar manote, kad Antwerpenas tikrai yra į VAKARUS nuo Lisabonos? 🙂

Nu tai kaip žaidžiame tą Uppsala, ar ne? Žaidimo idėja paprasta – žaidėjai traukia kortas su ant jų užrašytų miestų pavadinimais eilės tvarka ir turi tą miesto kortą padėti ant stalo į vakarus, į rytus, į šiaurę arba į pietus nuo centre jau esančio miesto. Ta prasme, tau reikia TEISINGAI padėti savo turimą miesto kortelę jau kitų ant stalo esančių kortų atžvilgiu. Tarkim visiems aišku, kad Vilnius yra į šiaurę nuo Atėnų, tačiau kaip būtų, jeigu paklausčiau – o Vilnius pagal ilgumą yra labiau į rytus ar labiau į vakarus nei Atėnai? Papildomų problemų bandant prieš akis įsivaizduoti Europos žemėlapį sukuria tai, kad mūsų fotografinė atmintis atgamina tik plokščius žemėlapius, o ne gaublį. O juk platumos ir ilgumos plokščiame (spausdintame) žemėlapyje nėra tiesios – jos gi išgaubtos!

Štai čia ir prasideda tikras žaidimas! Tarkim turime tokia eilės tvarka išdėliotus miestus iš VAKARŲ į RYTUS: Madridas -> Paryžius -> Berlynas -> Varšuva -> Maskva. O dabar pabandyk į teisingą vietą tarp jau paminėtų žodžių įterpti kokią nors nelaimingai ištrauktą kortą, pvz.: Marselis, Kopenhaga, Oslas arba Bratislava 🙂

Itališka žaidimo versija matyt turi krūvą itališkų vietovardžių...

Drebančia ranka dedi savo Oslą tarp Berlyno ir Varšuvos ir žiūri, ką pasakys kiti žaidėjai. Jeigu kažkas sako “nu čia, Kazy, ir nesąmonę pavarei – taigi Oslas tikrai yra “vakariau” nei Berlynas”, tuomet jis atverčia tas dvi korteles ir jų kitoje pusėje yra tikslios koordinatės. Jas palygini ir pasakai, kas čia toks teisus buvo – teisusis iš prasižengusiojo gauna vieną mėlyną žetoną, kurių pradžioje visi turi po lygiai. Žaidimo pabaigoje nugalėtoju taps tas, kas turi daugiausiai tų žetonų.

Yra ir specialių rudų ženklų kortelių – tai tokios pat vertės kortelė, tiesiog kad vietoj miesto čia bus koks nors lankytinis objektas. Nu ir vark dabar bandydamas padėti teisingai kokį nors pilies kompleksą tarp kitų irgi “blankiai” įsivaizduotinų miestų.

Ir jeigu kažkuriuo metu nusibos dėlioti miestų korteles pagal jų pozicijas platumoje arba ilgumoje, tai galėsi bet kada pereiti prie Expert lygio – kiekvienas miestas dar turi ir “gyventojų skaičių”, pagal kurį reikia vienoje tiesėje dėlioti traukiamus miestus… Ir jeigu dar gali įsivaizduoti, kad Paryžiuje jų (gyventojų) yra daugiau nei Gdanske, tai tada būk mielas ir pasakyk kur jų daugiau – Utenoje ar Raseiniuose? 🙂 Arba Porto ar Neapolyje?

Žaidimo idėja: 9/10

Taisyklių paprastumas: 9/10

Pabodimo faktorius: 7/10

Taisyklių perpratimas: 9/10

Azarto lygis: 7/10

Žaidimo elementų kokybė: 6/10

Žaidimo išvaizda: 5/10

Žaidimo lauko ir taisyklių dizainas: 5/10

Žaidėjų patirties įtaka: 4/10

Žaidimo kainos ir vertės santykis: 8/10

BENDRAS REZULTATAS: 69

Pabaigai…

Faktukas Nr.1: Uppsala yra 4tas pagal dydį Švedijos miestas, tačiau man jis labai dažnai maišosi su nuostabaus grožio estišku miesteliu Haapsalu. Ir šiaip, kodėl šiam žaidimui pasirinktas toks pavadinimas?!

Filmukas. Jis vokiškas, ir nelabai įsipaišo į traukinukų interneto formatus, tad norintiems jį pamatyti teks eiti čia.


Advertisements
 1. 2011/07/12 at 20:34

  anoks čia išradimas, ta kategorija edukaciniai žaidimai.
  va žiūūū čia edukaciniams atskiras sklitis net: http://www.logis.lt

 2. 2011/07/12 at 20:35

  anoks čia išradimas, ta kategorija edukaciniai žaidimai.
  va žiūūū čia edukaciniams atskiras sklitis net: http://www.toptoys.lt

  • 2011/07/13 at 10:01

   ateinu iš ryto į savo traukinių depą ir randu net du gėdos stulpus tamstos pastatytus 🙂 Tai riebiu brūkšniu braukiu teisybės neatitinkantį tekstą, ir net nepulsiu įrodinėt, kad ne garbės ir šlovės tokiu nepasvertu žodžiu siekta buvo. :)) taika.

 1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: