Home > !RECENZIJOS > Alhambra // Recenzija Nr.19

Alhambra // Recenzija Nr.19

Pavadinimas: Alhambra
Žaidėjų skaičius: 2-6
Žaidimo trukmė: nuo 45 min.
Žaidimo tipas: strategy, family, city building
BGG reitingas: 213

Intro. Tai gana senas stalo žaidimas, tačiau Spiel des Jahres nugalėtojai, kaip žinia, ilgai nesensta, todėl traukinukai nusprendžia imti ir sugeneruoti šio žaidimo recenziją. Juk geriau vėliau negu niekada, tiesa? Tuo labiau, kad tai išties įdomus net 6 žaidėjus “talpinantis” lengvų taisyklių žaidimas, dovanojantis galimybę strateguoti (o ne tik remtis sėkme) ir pasižymintis išties tvarkinga žaidimo mechanika. Ne veltui šio žaidimo pratęsimų ir papildymų yra visa galybė, jau nekalbant apie naujus šiai šeimynai priklausančius žaidimus, pvz.: New York. Taigi, ruoškimės kelionei į XIII-XIV amžiaus pietų Ispaniją, kur tuo metu karaliavo maurai

*Žaidimo idėja: 9/10
*Taisyklių paprastumas: 9/10
*Pabodimo faktorius: 7/10
*Taisyklių perpratimas: 8/10
*Azarto lygis: 6/10
*Žaidimo elementų kokybė: 9/10
*Žaidimo išvaizda: 7/10
*Žaidimo lauko ir taisyklių dizainas: 9/10
*Žaidėjų patirties įtaka: 9/10
*Žaidimo kainos ir vertės santykis: 8/10
BENDRAS REZULTATAS: 81/100

Skaityti plačiau->

Istorija. Apie kurią norėtum pasiklausyti? Tikrojo maurų (ateivių iš Afrikos, kurie ilgą laiką valdė šiandienines Ispanijos teritorijas) laikų rūmų ir gynybinių įtvirtinimų grožio nenupasakosi – šitą UNESCO saugomą objektą reikia pamatyti savo akimis arba pasinaudoti google pagalba. Taip, Alhambra egzistuoja iš tiesų, ir jos pagrindu ir pagamintas pats žaidimas… Autorius vokietis Dirk Henn iki Alhambra neturėjo kuo stipriai pasigirti, todėl šis Spiel des Jahres titulą pelnęs mechanizmas ir yra stalo žaidimų dizainerio kūrybos viršūnė (na Shogun nuo 2006 metų irgi jį garsina). Į ką panašus Alhambra? Šiek tiek į Ticket to Ride – čia irgi reikia kaupti kortas, už kurias vėliau galėsi įsigyti pastatus iš turgaus… Kažkiek į daugumą kitų ribotų resursų kolekcionavimo žaidimus, pvz.: Zooloretto, nes čia irgi visi stengiasi kolekcionuoti tam tikrų rūšių pastatus, bet visiems to paties padaryti nepavyks – tiesiog nepakanka to gėrio visiems žaidėjams…

Pratęsimų, tiesa, yra tikrai ne vienas ir ne du: vien firminėje Queen Games svetainėje šiai Alhambra ŠEIMAI priskirta apie 13 “dėžučių”. Yra kortų versija, yra kauliukų (dice) versija, yra ir papildomi moduliai, kurie įneša į žaidimą naujumo. Yra ir BIG BOX edition, kur šalia standartinio žaidimo jau iškart sudėti visi 5 pratęsimai, įskaitant 4 modulinius papildymus. Visiška naujiena tapo šio žaidimo pagrindu sukurtas jau visiškai kitas žaidimas New York – 1930-ųjų didmiestis, kuriame irgi vyksta statybų karštligė, kur irgi teks pakovoti su varžovais ir pastatyti gražiausią miesto centrą. Žodžiu, Alhambra žaidimo idėja atrodo paprasta, tačiau tame ir kampas – paprastas genialumas, nereikalaujantis dirbtinio spec. efektų prikabinimo.

Žaidimo idėja: 9/10


Taisyklės. Nieko blatno – renki 4 skirtingų spalvų kortas su skirtingomis vertėmis ir vėliau už tuos sukauptus “pinigus-kortas” perki turguje (pasiūloje) esančius pastatus. Pastatų yra kelių skirtingų rūšių, kurių kiekviena verta skirtingų taškų. Savo ėjimo metu reikia ARBA imti pinigą, ARBA pirkti – tai įneša įdomumo ir azarto, kuomet “šiki į kelnes”, kad tik niekas nenuneštų tau taip reikalingo pastato, kol apsisuks ratas iki tavęs. Pastatų reikia turėti daugiau už kitus, kad gautum daugiau taškų – nereikia jų visų turėti… Čia visą laiką gali tekti sekti kitų žaidėjų statomas “alhambras” ir žiūrėti, kurią rūšį pastatų jau galima pamiršti (nes kiti jau jos daug pristatę, tad nepasivysi) ir kur dar vis slypi niša tavo statybiniam potencialui… Taisyklės labai paprastos, išaiškinamos net stalo žaidimų pradinukui per 5-10 minučių. Jas labai greitai perpranti ir jau antroji partija žaidimo naujokui suteikia lygias galimybes kovoti dėl pergalės su žaidimo senbūviu.

Taisyklių paprastumas: 9/10

ŽAIDŽIAME. Pasiruošimas reikalauja kortų-pinigų išmaišymo, kaladėlių su Alhambros pastatais subėrimo į juodą maišelį, turgaus kortos padėjimo stalo centre ir… viskas! Pasiruošimas trumpas, gal apie 5 minutės, todėl neteks ilgai laukti pradžios. Kadangi pastatai ir kortos traukiami/verčiami atsitiktine tvarka, kiekviena partija būna kitokia – kartais “neateina” tos spalvos valiuta, kartais kiti nunešinėja tau patinkančius pastatus, todėl strategijos vienos tokios į pergalę nėra ir ją gali kurti sėkmingai kiekvienos naujos partijos metu. Pats žaidimas trunka nuo 45 minučių iki valandos (su viršum), priklausomai nuo žaidėjų skaičiaus. Dviese žaidžiant atsiranda nematomas trečias brolis Jonas… nesąmonė – geriau jau susiraskit tikrą trečią žaidėją 🙂 O ir šešiese žaidžiant visai smagu – gal tik šiek tiek downtime’as pradeda erzint, kol apsisuka ratas, nes visi lietuviai pasižymi “devynis kartus matuok ir tik dešimtą kirpk” sindromu, todėl pastatai nuo jų turgaus nebus perkami taip greitai… Be to, visad norisi apsižvalgyt ir įsitikint pirkinio svarba ir efektyvumu. Kita vertus, pastebėtas faktas, kad viena partija neapsiribojama – bent dvi tai tikrai sužaidžiamos… o tai gera žinia, kalbant apie žaidimo “kabliavimą”.

Pabodimo faktorius: 7/10

Kam patiks žaidimas? Tiems ir ypač tiems, kas nėra prisiekę stalo žaidimų fanatai, dienas ir naktis kuriantys strategijas rimtoms kovoms… Tai paprastas žaidimas, kuris vienas iš pirmųjų į stalo žaidimų pasaulį atvilioja jo dar prisibijančius suaugusiuosius. Vaikams Alhambra patiks, bet ne tiek, kad dėl jo pamestų galvas – veiksmo čia per mažai… Matematikai galės išbandyti savo smegenėlių skaičiuotuvus, kuomet reiks rinktis, kurioje srityje pirmauti – teks prieš atliekant tam tikrus veiksmus žaidime įvertinti kortelių kiekius, gaunamus taškus, pinigų vertę ir t.t. Filosofai? Jiems ir vėl nepasiseks, nes tie, kas rinks jiems gražias korteles (“o vat man patinka tie bokšteliai!”) ir nesistengs sekti taškų sistemos, vargu ar pelnys pergalę ir tokiu atveju žaidimo pabaigoje vargu ar pajaus malonumą… Alhambra stovi toje stalo žaidimų lentynos vietoje, kur galime rasti Carcassonne ir Dixit. Tai greitai perprantamas žaidimas, kuris leidžia vienodomis teisėmis ir galiomis žaisti – priminsiu tą šaunų faktą vėl – net 6 žaidėjams. Ir to gana.

Taisyklių perpratimas: 8/10

Įtraukia? Ar žaidimas įtraukia? Taip, iš pradžių viskas padrika, tačiau kuomet žaidimas įpusėja pradedi labiau sekti ką daro kiti, ir ką reiktų daryti tau pačiam. Ar prikausto dėmesį, ar galima plepėti? Deja, čia atsiras laiko ir plepiams, nes downtime kartais gali būti ir per ilgas – jeigu turi ribotus resursus, už kuriuos gali įpirkti TIK vieną iš trijų pirkinių, tai tu kiekvieną iš jų norėsi įsivertinti… tai užtruks. Tada tą patį darys kitas žaidėjas ir t.t. Ir jeigu žaidžiame šešiese, tavo ratas kartais gali ateiti tik po 10 minučių… Kita vertus, žaidžiant “iš karvės” visas tas 10 minučių tu seksi kitų žaidėjų veiksmus, nes nuo jų priklausys ir tolimesnė tavo strategija. Tai nėra labai įtraukiantis žaidimas, tačiau ta valandėlė su Alhambra tikrai netruks taip ilgai kaip ta septintoji pamoka penktadienį…

*Azarto lygis: 6/10

Elementai. Visi pagrindinio ALHAMBRA žaidimo elementai yra itin aukštos kokybės. Kortos “nesusinešiojo” per keliasdešimt partijų, o pačios kieto kartono kaladėlės bei papildomos lentos išvis vargu ar susitrins, nes jos net ir pačiame žaidime mažai “vaikšto”. elementų nėra daug, o tai tik dar kartą patvirtina, kad žaidimas įdomus ir su tiesiog paprasčiausiai gerai sugalvota mechanika – nereikia čia bells and whistles, kad patenkinti tave ir mane. Žaidimo dėžė kitokio formato nei dauguma didžiųjų žaidimų, todėl lentynoje kils anarchija, bet užtat jos viduje viskam skirta saugi ir tvarkinga vietelė.

*Žaidimo elementų kokybė: 9/10

Kaip vaizdelis? Tiek pačios lentos, tiek kaladėlės atrodo gana gražiai, tačiau ne per daug įspūdingai. Prisiminkime, kad žaidimas jau pakankamai senas, todel nereiktų iš jo norėti tokių pačių dizaino perliukų kaip iš kokių Days of Wonder. Kita vertus, patys pastatai, kurie turėtų atkartoti tikrojo Alhambra pastatus nupiešti “skaniai” – žiūrint į augalus ir pavėsines galima išties pajusti, kad esi kažkur karštyje ir tuoj nuo saulės slėpsies tuose karališkuose rūmuose… Pratęsimai irgi gražūs, irgi tvarkingi. Viskas čia su išvaizda tikrai gerai.

*Žaidimo išvaizda: 7/10


Pagalba? Tai pavyzdinis žaidimas visiems stalo žaidimų dizaineriams, kaip reiktų daryti žaidimus: pastatai duoda skirtingus taškus, jų visų yra po skirtingą ribotą kiekį, o visa ši itin svarbi informacija pateikiama tiek ant žaidimo elementų, tiek ant lentų ir kortų. Kiekvienas žaidėjas turi po pagalbinę lent/atsargų_skyrių, kur jam asmeniškai primenami pagrindiniai žaidimo elementai. Beje, mažas, tačiau kai kam itin svarbus dalykas – taisyklės ir pats žaidimas oficialiai išleistas lietuvių kalba. Nors žaidime kalbos barjero ir nėra (niekur ant elementų jokių angliškų, bulgariškų ar arabiškų tekstų nerasi, išskyrus 6 skirtingus pastatų pavadinimus), tačiau lietuviškos taisyklės ir šiaip sveikintinas Lietuvos vardo įtraukimas į tokius pasaulietiškus reikalus yra gerai. Tie minėti 6 skirtingų pastatų pavadinimai (pvz.: “GARDEN” ir “PAVILLON”) yra patalpinti į skirtingų spalvų blokus, todėl net ir nesuprantant pastato reikšmės ir piešinuko ir spalvos suprasi, kas čia ir kaip čia.

*Žaidimo lauko ir taisyklių dizainas: 9/10

Naujokas ir Asas. Taisyklės paprastos, tą kartojame ne pirmą kartą… Bet kitaip negalime, nes tai yra vienas iš stipriųjų šio žaidimo pliusų. Kaip ir galimybė vienodomis sąlygomis varžytis dėl pergalės žaidimo naujokams ir senbuviams. Tas paprastumas sulygina galimybes ir neleidžia profams būti visa galva priekyje dėl kokių nors tik jiems jau mintinai “iškaltų” taisyklių. Alhambra puikiai tiks pažaisti net ir su vyresnio amžiaus žmonėmis, kurie iki šiol galbūt į žodžius “stalo žaidimai” žiūrėjo su išpūstomis akimis… Tėvai, kokie dar “ridenu ir einu”?

*Žaidėjų patirties įtaka: 9/10

Kaina. Žaidimas nėra ypatingai brangus jo kaina svyruoja apie 90 Lt.Spiel des Jahres gaminį su tokiomis kokybiškomis sudėtinėmis dalimis galima sakyti net per mažai… Kita vertus, tai nėra tas žaidimas, kuris taps vinimi, todėl galima ramiai sau palaukti akcijų… Kadangi žaidimas plačiai pasiekiamas daugumoje prekybos tinklų (ne tik stalo žaidimų parduotuvėlėse), tai visokios “akcija 40% žaislams” gali kainą gerokai sumažinti. Beje, šiuo metu iki velykų kaininę nuolaidą taiko ir Hobbyshop – traukinukai Alhambra pas juos šiuo metu matė vos už 59 Lt! Na už tokią kainą ALHAMBRA išties yra vertingas pirkinys.

*Žaidimo kainos ir vertės santykis: 8/10

Pabaigai…

Faktukas Nr.1. Alhambra su savo pratęsimais tituluojama viena iš sėkmingiausių stalo žaidimų sistemų pasaulyje: pardavimai siekia milijoną, o žaidimas išverstas į 24 skirtingas kalbas.

Faktukas Nr.2. Alhambroje iš tiesų pastatai nėra tokie patys kaip piešinukuose žaidime… todėl žaidėjai, kurie keliavo po Ispaniją ir lankęsi Alhambroje neturėtų purkštauti ir vietos gidų klausinėti, kur jie paslėpė vieną ar kitą čia tikrai turintį būti pastatą… 🙂 Būtų juokas, jei nebūtų tikra istorija.

Įvairūs parsisiuntimai (įskaitant taisykles, trailer’į ir tutorials filmukus) yra ČIA.

Beje, gal nori pažaisti online? Prašom!

Filmukas.

TAISYKLIŲ filmukas iš pačių žaidimo leidėjų Queen Games yra ČIA.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: