Home > !RECENZIJOS > Yahtzee // Recenzija Nr.17

Yahtzee // Recenzija Nr.17

Pavadinimas: Yahtzee
Žaidėjų skaičius: 1-10*
Žaidimo trukmė: nuo 30 min.
Žaidimo tipas: Dice
BGG reitingas: 6716

Traukinukų bėgius baigia sušildyti artėjančio pavasario nuojauta, todėl keičiantis sezonams imame ir paišdykaujame – štai jums “stalo žaidimas”, kuris įdomus tiek, kiek ir jo istorija. Suprask kaip komplimentą arba kaip pažeminimą – tinka abu variantai 🙂 Skaitome su klasikinį žaidimą atitinkančiu traukinukų radijo garsu:

Originalios versijos logotipas

ISTORIJA. Ji išties graži ir paprasta. Dar 1956 metais šį žaidimą “sukūrė” toks Milto Bradley, kuris vėliau atidarė savo vardo žaidimų įmonę. Jos sėkmę geriausiai įvertina faktas, kad 84-aisiais sėkmingai dirbančią įmonėlę ėmė ir “prarijo” gigantas HASBRO. Bet ne apie tai čia. Jau minėtas ponas Bradley nesukūrė žaidimo “nuo nulio”: jis paėmė kelių jau seniau egzistavusių žaidimų mechanikas ir suliejo jas į vieną, todėl šiandien Yahtzee dažnai vadinamas įvairiais vardais, pvz.: “dice pokeriu”. Įdomu tai, kad, pasak pačių HASBRO, žaidimo pirmtakas vadinosi Yacht ir jį “sukūrė” kanadiečių porelė, kuri… tiesiog labai mėgo žaisti šį žaidimą su draugais savo jachtoje . Nuo to laiko pasaulis šį žaidimą žaidžia įvairiausiose formose su įvairiausiais pavadinimas – “jadzių” versijų yra beveik tiek pat daug, kaip ir kokių UNO kortų.

Skaitome toliau…

Bloknotas ir kauliukai - viskas!

ELEMENTAI. Žaidimą sudaro 5 kauliukai, ir bloknotas, kuriame yra 13 skirtingų kategorijų. Norint žaisti šį žaidimą, iš tikro tau tereikia 5 kauliukų, popieriaus lapo ir pieštuko. Kita vertus, žaidimas tekainuoja apie 8-12 Lt, ir jį galima rasti beveik visose Lietuvos parduotuvėse (net Senukuose esu matęs!).

TAISYKLĖS. Bloknote yra 13 kategorijų, kurioms ir teks rinkti taškus. Taigi, žaidimas vyks 13 ratų (nei daugiau, nei mažiau), per kuriuos žaidėjai ir bandys prisirinkti taškų.

Žaidėjas savo ėjimo metu gali ridenti 5 kauliukus TRIS kartus, po kiekvieno ridenimo atsidėdamas jam tinkamas reikšmes. Tarkim, po pirmo ridenimo išridenau tokius skaičius: 2, 2, 3, 4, 6. Sugalvoju atsidėti į šoną 2 ir 2, o tuos tris likusius kauliukus metu antrą kartą – išridenu 2, 4 ir 6. Pasilieku dar vieną “dvejetą” (dabar jų turiu jau tris) ir ridenu likusius du kauliukus paskutinį (trečiąjį) kartą – išridenu 2 ir 6. Pasiimu dar vieną dvejetą ir rankoje po trijų ridenimų turiu tokį galutinį rinkinuką: 2, 2, 2, 2 ir 6. Dabar tą rinkinuką būtinai reikia įrašyti į kurią nors kategoriją – jeigu niekur netinka, tuomet kažkurią kategoriją teks išbraukti ir jau jos nebegalėsi užpildyti. Dažnai nutinka taip, kad galutinės reikšmės tinkamos įrašyti ir į kelias kategorijas, todėl žaidėjui tenka pasirinkti, kurią iš jų šįsyk jis surinko. Mano turimas rinkinukas leidžia man įsirašyti taškus į kelias kategorijas: “kiek išmetei dvejetukų?”, “4 vienodi”, “dvi poros” ir pan.

KATEGORIJOS. Kaip ir minėjau, jų yra 13. Šešios pirmosios yra grynai tokios, kur reikia rinkti arba vienetukus, arba dvejetukus, arba trejetukus… ir taip iki šešetukų. Likusios (apatinės) septynios yra sudėtingesnės ir “pasiskolintos” iš visokių kitų žaidimų, pvz.: Full House (3 vienokios reikšmės ir 2 kitos reikšmės), Eilutė (nuo 1 iki 5 arba nuo 2 iki 6) ir pan.

SĖKMĖ ar STRATEGIJA? Nušauk mane kaip antį medžioklės sezono išvakarėse už bandymą meluoti, kad sėkmės čia nėra. Yra, kitaip ir būti negali, kuomet rideni kauliukus. Tačiau ji kažkiek valdoma, nes visada renkiesi tikimybes pats. Durnas rizikuotojas geria šampaną sugipsuotas palatoje, o protingas sėkmės medžiotojas ją daugiau ar mažiau pakreipia savo pusėn. Be to,  sėkmė šiame žaidime nėra negatyvus dalykas – ji kaip tik prideda tokio azarto, sportinio pykčio. Įdomybės prasideda, kuomet mažėja neišpildytų kategorijų, todėl pradedi “taikyti” į sudėtingai renkamas kombinacijas ir pan.

KAS ŽAIDŽIA? Skaičiau, kad šis žaidimas labai padeda vystyti smegenėles, ir kažkodėl tuo linkęs stipriai tikėti – vaikams šis žaidimas duos meilę azartiniams žaidimams (juokauju gi) ir leis išmokti mąstyti matematiškai ir logiškai dėlioti tikimybes bei pasverti rizikas. Žodžiu, paprastas dalykas smegenų mankštai. Kita puiki vieta šiam žaidimui – pirties prieškambaris. Po eilinio “zahodo” čia galima mielai “sumesti” kelias partijas ir vėl maukti atgal į pirtį – žaidimas nereikalauja įsitraukimo, todėl gali daryti pertraukas ir nieko nepamirši bei neprarasi. Taip pat žaidimas tiks didelių susibūrimų metu, nes čia gali žaisti ir 10 žmonių, tik tokiu atveju siūlyčiau turėti bent kelis kauliukų rinkinius, kad nereiktų laukti savo kito ėjimo tol, kol “prisimėtys” kiti likę 9 žaidėjai. Be to, tai yra puiki alternatyva pokeriui, nes čia, kap ir pokeryje, viską lemia galutinė “ranka”, tačiau Yatzy nesižaidžia su pinigais, todėl rizikos prasilošti nebus. Yahtzee yra neblogas fileris (apšildantis žaidimas, laiko skylių užpildytojas), tačiau šis žaidimas nėra jau toks trumpas – jei jau pradedi žaisti, tai geras pusvalandukas tikrai išgaruos (juk reiks iki galo 13 ratų prasukti!).

Lietuvoje populiariausia žaidimo versija

Beje, Lietuvoje labiausiai paplitusi šio žaidimo versija vadinasi kiek kitaip – Yatzy. Ji pas mus eina su Tactic firmos ženklu, kaina kaip ir sakiau – apie 10 litukų.

*Žaidimo idėja: 7/10
*Taisyklių paprastumas: 9/10
*Taisyklių perpratimas: 9/10
*Žaidimo išvaizda: 2/10
*Žaidimo elementų kokybė: 8/10
*Žaidimo lauko ir taisyklių dizainas: 2/10
*Žaidėjų patirties įtaka: 8/10
*Azarto lygis: 7/10
*Pabodimo faktorius: 5/10
*Žaidimo kainos ir vertės santykis: 9/10
BENDRAS REZULTATAS: 66/100

*Nors pakuotės ir informacija taisyklėse sako, kad žaidžia nuo 2 žaidėjų, tačiau čia tikrai galima žaisti ir vienam, t.y. solitaire partija. Tikslas būtų “pagerink savo rekordą”. Kiekvienos partijos metu tiesiog stenkis surinkti geriausią įmanomą sumą. Beje, žaidėjų skaičius neapsiriboja ir 10 – čia vienu metu gali žaisti, kad ir tūkstantis žaidėjų 🙂

O dabar metas reklamai!

TRAUKINUKAI pristato:

SUTAUPYK 10 litų, pasidaryk žaidimą pats 🙂

Tau reikės:

*Yahtzee taisyklių (anglų kalba guli čia).

*Žaidimo blonknoto lenteles galima parsisiųsti iš interneto ir atsispausdinti (pvz iš čia arba čia)

*Pieštuko arba parkerio

*Penkių kauliukų

*Sėkmės ir nuotaikos

2
Advertisements
 1. 2011/02/28 at 01:14

  Štai ką galiu parašyti ir tuoj tuoj parašysiu. Kiek esu bandęs kauliukų žaidimų, tai kol kas Liar’s Dice nei vienas neperspjovė. Primygtinai siūlau išbandyti. Jam net bloknoto nereik 😉

  • 2011/02/28 at 10:40

   bet Liar’s Dice yra dar artimesnis pokeriui, nes ten atsiranda dar ir bid’inimas, taip?

 2. 2011/03/01 at 23:06

  tai tame ir smagumas visas, kad gali blefuoti 😉 bet cia nereik rinkti kazkokiu kombinaciju.

 1. 2011/03/29 at 10:39
 2. 2011/06/03 at 21:30

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: