Home > !RECENZIJOS > Steam // Recenzija Nr.11

Steam // Recenzija Nr.11

Pavadinimas: Steam (arba dar Steam: Rails to Riches)
Žaidėjų skaičius: 3-6 (iš bėdos, ir daugiau)
Žaidimo trukmė: nuo 90 min. (nors ant dėžutės rašo 60 min.)
Žaidimo tipas: Trains, Transportation
BGG reitingas: 14

Daryk tai, ką darai geriausiai! Vargu ar tai žinojo Steam autoriai, kuomet be paties žaidimo mechanikos gludinimo apsiėmė dar ir dėžutės dizaino darbus… Nu tu tik pažiūrėk į tą piešinuką! Sovietinės knygos “Traukinių bėgių perimetro apskaičiavimo aktualijos šiandien ir vakar” viršelis – ne kitaip! Niūrus, slogus, tamsus… žodžiu, traukinys, varomas anglimis, kuris teršia JAV ir Kanados (arba Rūro srities, jeigu žaidžia daugiau žaidėjų) apylinkes žaidimo lentoje. Ir jeigu pastatytum žmogų priešais didžiulę ir margą stalo žaidimų lentyną kokioje nors D6 ar HobbyShop parduotuvėje, vargu ar nors vos vienas iš šimto drįstų Steam dėžutę paimti į rankas (nebent jis būtų ponas Addamsas)… juk aplink tiek daug gražių ir akį traukiančių dizainų! Ir dėl to labai gaila, nes žaidimas, kuris BGG reitinge užima baisiausiai aukštą 14-tą vietą, tikrai turėtų ką pasakyti…

Garas eina… o tai kaip eina? Žaidime turime lentą, kurioje dėliojame traukinukų bėgių korteles taip, kad sujungtume kuo daugiau jungčių tarp miestelių ir miestų. Dėliojimas vyksta panašiai kaip pas Carcassonne (įtrauktas į mano TOP10), o korteles renkiesi viešai iš visos dėžutės (kilnoji visas tol, kol randi reikiamą). Koks tikslas? Ogi toks, kad miestuose, o vėliau ir miesteliuose atsiranda kroviniai, kuriuos reikia nugabenti į kitus miestus ir miestelius – už  nugabenimą ir gaunami taškai, kurių suma priklauso nuo to, kieno nutiestais bėgiais naudojamės. Nuo žaidėjų skaičiaus priklauso kiek bus ratų, tačiau mažas žmonių skaičius dar nieko nereiškia – netgi labai stengiantis paskubėti čia tiesiog to padaryti niekaip neišeina. Iš dalies dėl to, kad kiekvienas ratas suskaidytas į 6 fazes, kurių metu kiekvienas žaidėjas “daro kažką”. Pirma fazė – pasirenkame, kuo tame rate būsime pranašesni už kitus (vienas statys daugiau kaladėlių, kitas statys pirmas, o trečias vežios krovinius anksčiau už kitus). Tuomet vyksta statymas, kuris kainuoja pinigus, o pinigų galima skolintis iš banko, kuriam vėlesnėje fazėje reiks susimokėti už tokią pagalbą, prieš tai uždirbus pinigų iš krovinių vežiojimo… Taisyklės nėra sudėtingos, tačiau jų, tiksliau – niuansų, yra tiek baisiai juodai fantastiškai DAUG, kad svyra rankos bandant žaidimą sužaisti pirmąjį kartą. Prieš tą pirmą kartą 16 puslapių taisyklių knygutę skaičiau labai ilgai… ir vėliau bandydamas išaiškinti taisykles žaidėjams užtrukau ne mažiau nei valandą! Ir tai – aiškinau supaprastintai, specialiai nutylėdamas kai kuriuos dar daugiau klausimų iškelsiančius niuansus (tai padariau per antrąją partiją). Ir, juokas juokais, čia kalbu tik apie Steam pagrindus, nes žaidimas turi ir rimtesnį lygį, aprašytą tolimesniuose knygutės puslapiuose. Aaaa!

Gausybės ragas. Niekad nesuvokiau, kaip realiai atrodo ši savoka, kol į rankas nepakliuvo šito daugianario Steam žaidimo dėžutė. Smagiausia bus pirmą kartą, nes tuomet tave pasitiks visi tie limonų-limonai (toks skaičius, didesnis už milijoną) elementai tvarkinguose maišeliuose. Įdomu tai, kad ant dėžutės užrašyta, kad žaisti gali 5 žaidėjai, tuo tarpu taisyklėse jau kalbama apie 6 žaidėjus. Dar linksmiau pasidaro kuomet viduje randu kone 12 skirtingų spalvų žaidėjų žymeklius. Tai dabar kas gali man pasakyti: ar čia 12 žaidėjų gali (arba galės ateity su kokiais pratęsimais) žaisti, ar čia tiesiog masinės gamybos privalumai, kuomet kaštai nekinta prie didelių gamybos mastų (tipo, prikepkim tų “pieškų”, vis tiek kapeikas kainuoja – galės žaidėjai lengviau rinktis spalvas iš didelio pasirinkimo). Ir čia tik pradžia: turime visą krūvą mažų kubelių, kuriuos į nosį susikištų savo tėvų neprižiūrimas žiurkėnas – šitaip noriu pasakyti, kad jie labai maži. Laimė, kad jiems skirtas juodas medžiaginis maišelis… Toliau turime miestų korteles, kurios tokio pat dydžio kaip ir traukinukų bėgių kortelė s; dar turime žaidėjų spec. galių kortas, tada dar pinigus. Stop! Čia tai jau tikrai nepatylėsiu – pinigai yra tokie, kad juos į nosį susikištų savo vaikus kopijuojantys tėvai žiurkėnai (suprask, vos didesni už tuos produkcijos kubelius), o juk tie pinigai labai dažnai sukasi žaidime. Jie tikrai per maži, o ir pačių pinigų mažomis kupiūromis (po 1) nėra tiek, kiek reiktų – kartais reikia stambintis/smulkintis arba laukti grąžos. Ir dabar, mieli skaitytojai, paprašysiu atsisėsti: pažaidus žaidimą visi elementai tiesiog subyra į dėžutę (kartoninį keturkampį aukštais kraštais) ir laukia kuomet ateis jų išrūšiavimo valanda! Nuėmiau laiką: penkių žaidėjų paliktą netvarką pagal spalvas ir tipus dviese išrūšiavome per 20 minučių! Ir taip kiekvieną kartą?! (nepatingėsiu kurią dieną iš fotiko iškrauti foto, tai būtinai čia parodysiu, kaip ta mėsmalė atrodė).

Žaidėme penkiese tiek ant “iki 4 žaidėjų” skirtos lentos pusės (JAV+Kanada), tiek ant “5-6 žaidėjams” skirto europietiško Rūro slėnio. Abu tuos kartus buvom penkiese, ir abu kartus situacija buvo labai panaši – galbūt tik bandant sutilpti į mažesniam žaidėjų kiekiui skirtą lentą pritrūko vietų traukinių bėgių tiesimui, tačiau tai nėra būtinybė ar vienintelis kelias į sėkmę. Konkurencija tarp žaidėjų čia yra, tačiau ji tokia… įdomi. Kartais tenka už krovinio gabenimą per kitų žaidėjų jungtis pelnyti ir jiems taškų, todėl tokiu atveju tą tašką atiduodi mažiausiai pavojingam žaidėjui. Tuo tarpu dėl itin margos žaidimo mechanikos (galima daryti ir tą, ir tą, ir aną, bet ne viską vienu metu) kartais imi ir pasineri į savo bėgių ir aplink esančių produktų tyrinėjimą, nekreipdamas per daug dėmesio, kas ten vyksta kitame lentos gale, arba net nebandydamas nuspėti, ką darys vienas ar kitas varžovas kito ėjimo metu. Kitus stebėti iš esmės galima, bet, kaip sako puikiai suvaidintas džokeris betmeno filme, why so serious?! Kitas dalykas – dažnai tenka mintyse narplioti mįsles kaip čia pačiam išnešti sveiką kailį, nes vos tik pastatai brangiai kainavusį geležinkelį, žiūrėk  jau prekių vežiojimui nebeliko; tik padidinai tų prekių kiekį, tai žiūrėk – kiti jas ėmė ir tau iš panosės išvežiojo… Žodžiu, konkurencija tikrai yra (vietos visiems per maža, kaip ir produkcijos, nešančius taškus), tačiau ji nėra esminė – čia nereikia petys į petį kovoti su varžovais/konkurentais, tai atsitinka savaime 🙂 Reikia pastebėti dar ir tai, kad pats žaidimas yra gražus ir mielas akiai. Galbūt dėl to, kad nori nenori kyla prisiminimų apie Ticket to Ride: Europe?..

Vis tas Essenas… Beje, ar pastebėjai, kad visur, kur tik tai įmanoma, stalo žaidimuose figūruoja vienas vokiškas miestas Essenas? Yra jis ir pas Steam, ir “traukinuokuose” (t.y. minėtame Ticket to Ride), ir krūvoje kitų žaidimų – ir taip yra todėl, kad Essenas yra realaus pasaulio stalo žaidimų Meka. Essene vyksta geriausių Spiel des Jahres žaidimų pristatymai, parodos, rinkimai… Čia stalo žaidimų Holivudas, Kanai ir Šiluva viename. Vat taip, ir ne be reikalo mums žaidžiant visi keliai suvedė į Esseną (nors ir produktų ten per daugiausiai nebuvo) – čia yra tokia magiška jungtis matyt?..

Pasiklydę garuose… nuklydome nuo esmės: Steam yra išties geras žaidimas su daugeliu-kelių-į-pergalę. Tiesa, jis patvirtina mano labai mėgstamą posakį “mylėk ir gerbk draugą sau artimą, kuriam taisyklės jau aiškios ir suprantamos” – kaip turėtų būti sunku prie kokių penkių patyrusių žaidėjų prisijungt šeštam naujokui… Per valandą tau beriama informacija apie tai, ką gali daryti ir nedaryti tikrai gali išmušti iš vėžių, todėl “plačioms taisyklėms” tenka duoti minusą. Kaip ir vos sugraibomiems elementams bei visiškam žaidimo kūrėjų abejingumui, kuomet prabylame apie žaidimo pakuotės dizainą – berk, mesk, grūsk ir viskas (jokių skyrelių, dėžučių ar laikymo įrengimų, išskyrus plastiko maišelius). Kita vertus, žaidimo tasyklės ir mechanika yra geri: vos tik viską perpranti sunku suprasti, kas čia galėjo pradžioje tau atrodyti nesuprantamai. Pats žaidimas visada vyksta skirtingame lauke, nes jį skirtingai kuria patys žaidėjai – tai atsinaujinimo faktorius. O ir šiaip traukinukai (kurių, deja, čia tik vienas, skirtas žaidimo ratų eilei žymėti) visada mums prie širdies… tū-tū!

Nu tai bandome pažiūrėti kas čia gautųsi pagal subjektyviai objektyvų mano vertinimo garą:

*Žaidimo idėja: 8/10                                                                                                                  *Taisyklių paprastumas: 4/10
*Taisyklių perpratimas: 7/10
*Žaidimo išvaizda: 9/10
*Žaidimo elementų kokybė: 8/10
*Žaidimo lauko ir taisyklių dizainas: 7/10
*Žaidėjų patirties įtaka: 6/10
*Azarto lygis: 7/10
*Pabodimo faktorius: 8/10
*Žaidimo kainos ir vertės santykis: 8/10
BENDRAS REZULTATAS: 72/100

Nėra to blogo, kas neišeitų į gera – gana prastas bendras rezultatas atspindi situaciją, kuri čia tikrai neišnaudota iki galo. Visų pirma, dvejetas už dizainą, kurio čia tiek pat kiek Lietuvos logotipe. Visų antra, daug taisyklių ir jokios pagalbos norint jas greičiau išmokti (daugiau aiškinančių ženklų ant lentos, eigos pasufleravimas, kaladėlių pasirinkimo ar rūšiavim0). Tada jokios tvarkos rūšiuojant tikrą begalybę mažyčių ir kai kada vos sugraibomų elementų, kuriems nukritus ant kilimo paieška trunka tiek pat ilgai kaip ir taisyklių skaitymas. BET… Visada būna BET! Iš esmės, aukšta vieta BGG reitinge nėra nupirkta ar pelnyta veltui – tai tikrai geras žaidimas, kuriam reikia daugiau meilės iš jo kūrėjų. Ypač šiais didžiulės konkurencijos laikais, kai dauguma naujų stalo žaidimų daro viską taip pat gerai kaip ir senieji-gerieji, tačiau priedo tai daro dar ir gražiai!

<..> Daugiau informacijos: taisyklės yra čia, o ir vaizdinė medžiaga žemiau:


Advertisements
 1. Vytautas
  2011/05/26 at 10:58

  Jėga, čia panaudoti elementai iš geriausių žaidimų: tiek iš traukinukų, tiek iš Puerto Ricko ir net iš Carcassinne’s, galima sakyt net ir iš Smallwarld’o. Jėga. Kažin D6 turi pas save jį?

  • 2011/05/26 at 12:28

   galima sakyti, kad taip: traukinukai savaime yra dėl tematikos, o Puerto Rico elementas tai “veiksmo fazės” pasirinkimas, tačiau su Small World mažiausiai turbūt susiję. Šiaip žaidimas išties įdomus, o D6 bent jau internete tai radau: http://www.d6.lt/portal/game/steam. Manau, kad gali pasiskambint ir sužinosi, ar vis dar turi šį žaidimą lentynoje 🙂

  • 2011/05/26 at 16:31

   D6 atsakymas: “Aciu labai. Faina recencija. Steam dar turime.”

 1. 2010/12/17 at 00:23

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: