Home > !RECENZIJOS > Ingenious // Recenzija Nr.6

Ingenious // Recenzija Nr.6

Pavadinimas: Ingenious (aka Genial)
Žaidėjų skaičius: 1-4
Žaidimo trukmė: apie 40 min.
Žaidimo tipas: Abstract
BGG reitingas: 87

Yra dienų ar vakarų, kai kaip tyčia tingi per daug galvoti ir koks nors ilgesnis užkariavimų planavimas ar strategavimas, kaip čia įvykdyti misiją ar surasti lobį tiesiog netinka… Tuomet puikiai pagelbsti paprastos mechanikos abstract tipo žaidimai. Vienas tokių – Ingenious, kurį, tiesa, savo kolekcijoje turiu kiek kitokiu – vokiškos versijos – pavadinimu (Genial). Žaidimas smagus tuom, kad pradžioje tiesiog dedi per daug negalvodamas (jeigu iš karvės loši, tai galvok galvok!), kol įsivažiuoji ir kol pasipildo žaidimo lenta. Tuomet kažkurioje vietoje pradedi žiūrėti, kas čia ne taip ir iš akies jau siaurini savo strategijos vagą. Dar po kelių ėjimų jau pradedi sekti situaciją kaip reikiant ir pabaigoje vyksta “2 minučių apsvarstymas, ką daryti” ėjimai.

APIE KĄ? Yra žaidimo lenta, kurios dydis priklauso nuo žaidėjų skaičiaus – 2 žaidėjai žaidžia mažesnėje lentutėje ir t.t. Žaidėjas gauna tokį plastmasinį stovelį savo “kaladėlėms”, dar gauna taškų skaičiavimo lentutę ir 6 skirtingų spalvų taškų žymeklius. Pastarieji rodo, kiek turi kiekvienos spalvos taškų. Esmė yra dėti kaladėles ant lentos taip, kad abudu tos kaladėlės simboliai (t.y. spalvos) liestųsi prie kitų tokių pačių simbolių ir taip surinktų kuo daugiau taškų. Taip ir eina ratas po rato: padedi savo kaladėlę ant stalo, susiskaičiuoji taškus, juos atsižymi savo lentutėje su spalvotais kubeliais ir pasiimi naują kaladėlę iš maišelio, kad visuomet pasirinkime būtų 6 kaladėlių komplektas. Žaidimas baigiasi, kuomet nebeįmanoma niekur padėti kaladėlės…

KUR ĮDOMUMAS? Kažkaip jis pastoviai būna, nors sunku net paaiškinti jo atsiradimo priežastį. Esmė ta, kad žaidimą laimi ne tas, kas surinko daugiausiai taškų, bet tas KURIO mažiausias taškas yra didesnis už kitų mažiausius taškus. Hm… Tarkim tu žalių, raudonų ir mėlynų taškų surinkai po 12, oranžinių turi net 17, o geltonų visus 18, tačiau violetinių surinkai tik 7. Tavo konkurentas gali turėti surinkęs po maksimalų 18 taškų skaičių su 5 savo spalvomis, bet jeigu jo šeštoji spalva teturės 6 taškus, tu vis tiek laimėsi (nes tavo mažiausia reikšmė yra 7, o jo – 6). Štai čia ir prasideda įdomumams – kadangi taškai yra atviri visiems, tu matydamas, jog žalia spalva “eina” tik tau vienam bandysi ją lentoje visada uždaryti, t.y. taip padėti kokią nors kaladėlę, kad kitiems tiesiog neliktų jokių žalių prieigų. Arba atvirkščiai – nors tau ir baisiai reikia žalių, tačiau esama situacija lentoje tiesiog leidžia pasiimti labai daug oranžinių (kurių ir taip turi) – imi tuos oranžinius ir esi ramus, kad ateityje jų tikrai nepritruks. Tuo tarpu kitas sužaidžia praktiškiau, nuneša žalius ir uždaro jų gamyklėlę nuo tavo piktų kėslų. Ragas!

Taškai skaičiuojami gana įmantriai – nuo savo kaladėlės simbolio eini pirštais į visas puses (5 skirtingas, nes 6toji ribojasi su antruoju kaladėlės simboliu) ir visose tokio pat simbolio eilutėse esantys simboliai yra tavo taškai. Taigi kartais paimsi vienu ypu 8, o kartais tik 2. Tiesa, surinkus 18 vienos spalvos taškų sušunki “Genial!”, kas reiškia, jog esi genijus materialistas (tai kodėl tuomet susigrobei tiek taškų?) ir gauni antrą ėjimą iš eilės. Šis momentas labai svarbus žaidimo pabaigoje, nes šios taisyklės dėka gali vienu ėjimu padaryti kokius 5 šachus ir matus.

PAPRASTA Taisyklės perprantamos labai lengvai, tad gali žaisti ir vaikai – tik tikėtina, kad reikės už juos skaičiuoti, arba bent jau prižiūrėti, kad taškus susiskaičiuotų teisingai. Žaidimas nereikalauja didžiulio atsidavimo visoms smegenims, todėl gali tuo pat metu ir pasišnekučiuoti. Sekti priešininkų dėjimo nereikia – viską matai visada jo taškų lentoje (o ir žiūrėti į ją apsimoka tik antroje žaidimo pusėje). Žodžiu čia yra įmantresnė DOMINO versija, kuri mielai susižais tiek patyrusiems stalo žaidimų mėgėjams (kurie prieš kiekvieną ėjimą atrodys panašesni į poną Kasparovą), tiek po sočių pietų pailsėti norintiems žemiečiams. Tiesa, labai svarbu dar ir tai, kad nėra ryškaus skirtumo, ar tu esi žaidęs žaidimą tūkstantį kartų, ar tik vieną – žaidimas visus sulygina ir varžymasis vyskta apylygėmis sąlygomis.

ĮDOMU Žaidimas buvo nominuotas Spiel des Jahres, tačiau atvirkščiai nei toje dainoje, žaidimas gimė “nei per anksti, nei per vėlai”, t.y. 2004-aisiais. Tais pačiais metais kaip ir galingasnis Ticket to Ride. Pastarasis nunešė pagrindinį prizą ir netgi įtakojo šio blogo pavadinimą, tai ką ten norėti kažkokiam abstract tipo Genialui? Tačiau paėmus Genial dėžutę į rankas visų pirma nustembi išvydęs, jog tai Reiner Knizia žaidimas – žmogaus, kuris davė mechaniką ir dizainą daugumai gerų žaidimų, tokių kaip Ra, Blue Moon ir Tigris & Euphrates. Beje, 2008 metais pagaliau ir jam nusišypsojo laimė – metų žaidimo etiketę gavo jo KELTIS (pažadu apžvalgą ateity). <…> Taigi, finalizuojam visus reikalus!

*Žaidimo idėja: 8/10                                                                                                                     *Taisyklių paprastumas: 10/10
*Taisyklių perpratimas: 10/10
*Žaidimo išvaizda: 6/10
*Žaidimo elementų kokybė: 6/10
*Žaidimo lauko ir taisyklių dizainas: 6/10
*Žaidėjų patirties įtaka: 10/10
*Azarto lygis: 5/10
*Pabodimo faktorius: 5/10
*Žaidimo kainos ir vertės santykis: 5/10
BENDRAS REZULTATAS: 71/100

Aš šį žaidimą itin mėgstu, kuomet norisi tiesiog praleisti 30 minutėlių įmantriau nei sėdint su arbatos puodeliais ir 3 klausytojams klausantis ketvirtojo pasakojimo. Tą patį galima daryti ir prie šio žaidimo, jeigu nesi didelis nervininkas ir nesupyksi laikas nuo laiko girdėdamas frazę “kieno ėjimas?”. Antra, jis labai paprastas išmokti ir perprasti, todėl jau po 2 minučių visi nori žaisti ir žaidžia pilnu pajėgumu. Žodžiu, puikus apšilimas prieš rimtesnį žaidimą vakaro eigoje…

P.S. Originaliame Ingenious yra ir vieno žaidėjo režimas, tačiau maniškė Genial versijos dėžutė tokių dalykų neminėjo, todėl galbūt ateity papildyt teks šias eilutes.

Tai tiek, aš laimėjau! Sėkmės!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: