Home > !RECENZIJOS > Dixit // Recenzija Nr.4

Dixit // Recenzija Nr.4

Pavadinimas: Dixit
Žaidėjų skaičius: 3-6
Žaidimo trukmė: apie 30 min.
Žaidimo tipas: Party
BGG reitingas: 71

Susipažink su šių metų Spiel des Jahres (2010 metų geriausias žaidimas) – tai gražusis Dixit. Iš karto pasakau savo subjektyvią nuomonę apie šį žaidimą – man jis LABAI patinka, bet jis nėra pats geriausias stalo žaidimas man.

Kodėl labai patinka? Yra keletas argumentų… Pirma, taisykles paaiškinti galiu per 1 minutę 22 sekundes… ir tai padarau taip, kad visi supranta jas iki galo. Iš tikro pačias taisykles suberti greitakalbe galima ir greičiau, bet “uždedu” laiko klausimams “tai, o jeigu…”. Antra, žaidimą sudaro 84 pasakiškai gražios spalvingos kortos ir šeši žaidėjų rinkinukai (taškų žymeklis zuikutis ir statymų kortelės). Trečia, pagaliau turiu žaidimą, kuris ko gero šimtą kartų stilingiau, kokybiškiau ir rimčiau pateikia tą pačią (nugrauš mano kopūstus Dixit zuikučiai už tokį palyginimą) idėją, kaip ir stalo žaidimų maxima – Alias. Kas nežino Alias? Visi žino Alias 🙂 Mano subjektyvia nuomone, Alias yra “baigtinis” vaikiškas žaidimas, tinkantis pralaužti ledus vakarėlių metu (dėl savo paprastų taisyklių). Having said that, suprantu, kad sukelsiu daug priešpriešos, tad pripažįstu – mano šališka nuomone, Alias yra masinis POP reikalas, bet jau geriau žmonės Alias žaistų ir taip socializuotųsi nei TV sezono atidarymo šou kartojimą per teliką žiūrėtų… Antrą Kalėdų dieną… Jau trečią kartą… Ir dar per dukterinę televiziją… Enough of Alias!

Dixit yra “žiauriai” POZITYVUS žaidimas. Čia nėra jokio negatyvo: spalvoti zuikučiai taškus žymi ant gėlytėmis ir ūpokšniais padailintos pasakų pievelės (žaidimų dėžės); paveiksliukai tokie margi, detalūs ir skirtingi, kad juos visus būtų galima vadinti meno kūriniais. Galų gale, pati žaidimo mechanika tokia, kad konkurenciją čia keičia “bendras siekis sukurti daugiau juoko ir linksmybių”. Tegu šauna žaibas į mane, bet netgi žaisdamas “iš rimtųjų” nė sykio nesiekiau grynai taškų ir niekada nebuvo svarbu anei laimėti, anei pralošti šį žaidimą… Esmė buvo tiesiog toliau žaisti…

TRUMPOS TAISYKLĖS Kiekvienas žaidėjas rankoje turi 6 žaidimo kortas, kurios iš tikro yra skirtingi paveikslėliai. Ėjimo metu tu išsirenki savo noru vieną iš turimų kortų ir pasakai kažkokį tos kortos paveikslėlio apibūdinimą, bet TAIP, kad tai nebūtų nei per daug aišku, nei… kokia nors visiška nesąmonė. Šio pavyzdžio (žr. dešinėje) atveju blogas apibūdinimas būtų “šešėlis vejasi vaikus”… Koks gi geras? Pvz.: “Na palauk!” (loginė jungtis – vilkas šešėlyje); “Vilniaus požemiai” (loginė jungtis – geležinis vilkas yra Vilniaus simbolis, o ir veiksmas paveikslėlyje vyksta tamsoje)… Žodžiu, apibūdini kaip tik nori ir dedi į stalo vidurį tą užverstą apibūdintą kortą. Tuomet visi kiti žaidėjai iš savo turimų kortų pasirenka tą, kuri labiausiai atitinka tavo apibūdinimą. Tarkim tu turėjai labai į “Spragtuko” sceną panašią kortą ir apibūdinai ją “multikas”. Tuomet kiti žaidėjai sudėjo savo kortas su savo “multikais”… Dabar jau gali paimti visų žaidėjų sudėtas kortas, sumaišyk jas, kad neitų atsekti kas kurią padėjo ir išdėliok jas ant stalo eilute, t.y. išrikiuok: Kas vyksta toliau? Ogi visiems žaidėjams reikia atspėti, kuri gi ta tavo korta, su apibūdinimu “multikas” (ji yra 5ta). Pasiimi savo spėjimų korteles, ant kurių užrašyti skaičiai ir dedi savo statymą (užverstą) ant stalo. Tarkim, aš spėju, kad “multikas” yra 3ia korta, nes ten įžiūriu sąsajų su garsiuoju Baubu (garsaus animatoriaus Iljos Bereznicko darbas). Tuomet aš ant stalo vidurio dedu užverstą spėjimo kortelę su skaičiu 3. Tokius pat spėjimus atlieka visi žaidėjai, išskyrus tą, kuris davė pradinę užuominą, nes jis juk puikiai žino savo kortą. Tuomet kai visi žaidėjai sudėjo statymus, statymų kortelės atverčiamos ir žiūrim, ką turim. Jeigu VISI žaidėjai atspėjo arba NIEKAS neatspėjo tavo apibūdintos kortelės, tuomet visi žaidėjai, išskyrus tave gauna po 2 taškus… ir jų zuikučiai žygiuoja į priekį. Jeigu kažkas, bet ne visi atspėjo tavo kortą, tuomet tu ir tie kažkas gaunate po 3 taškus (kaip matai apsimoka apibūdinti taikliai, bet ne per akivaizdžiai). Papildomai po 1 tašką gauna tie žaidėjai, kurių padėta korta buvo tokia taikli, kad sugebėjo apgauti kitus žaidėjus ir jie pagalvojo, kad ta korta ir yra “apibūdinta” pradinė korta. Hm… Panašu, kad taisykles aiškinti raštu užtrunka ilgiau nei 1 minutę 22 sekundes… Bet kampas jau turėjo būti pagautas… Pridėsiu tik tiek, kad pabaigus skaičiuoti taškus ĖJIMAS pereina kitam žaidėjui ir dabar jis galvoja apibūdinimą ir pradeda kortų dėjimą.

RAZYNKOS? Žaidimo taisyklės paprastos, todėl gali kilti minčių, kad žaidimas… per vaikiškas ir tinkamas nebent vakarėliams pagyvinti. Bet tokie žaidimai, atrodo, neturėtų gauti Spiel des Jahres (Oskaro reikšmingumas, Kanų palmės atmosfera) apdovanojimo. Žaidimo idėja ir “sudėjimas” yra tokie lankstūs, kad tu gali pats sugalvoti papildomas taisykles žaidimui paįvairinti, pvz.:

1. Tema apibūdinimams, pvz.: “Lietuva”, ir tuomet visi žaidėjai turi apibūdinti tas pačias korteles taip, kad apibūdinimai būtų susieti su Lietuva. Patyrusiems vilkams galima sugalvoti siauresnes temas, pvz.: “kvantinė mechanika” arba “lopšinės”.

2. Komandinis žaidimas: žaidžiama įprasta tvarka, tiesiog žaidėjų poros stengiasi apibūdinti korteles taip, kad tik jo/jos partneris ją atspėtų. Jaučiat Alias jėgą? Oh yes you do, little boy! Tuomet komandos taškų suma bus lygi jų abiejų zuikučių taškų sumai. (aš asmeniškai abejoju, kad čia FUN, bet juk man ir Alias not fun).

3. Žaidžiant mažesniam žaidėjų skaičiui nei 6 (t.y. 5 ir mažiau) visuomet pridėti vieną kortą iš dar nenaudotų kortų kaladės, t.y. įnešti bonusinę kortą, už kurią prabalsavę eina vieną laukelį atgal. (irgi manau, kad NOT fun).

4. Apibūdinimus vaizduoti judesiais, dainomis, šokiais, talentais… IR T.T….

Esmė ta, kad taisykles gali susigalvoti kokias tik nori, jeigu nori. Man šis poreikis atsirado, kuomet su ta pačia žaidėjų grupe sužaidėme kelias partijas iš eilės – tuomet kokia nors įžūliai juokinga korta, pvz.: tėvukas “karalių su ūsais” apibūdino kaip “jaunystė”, tiesiog neįsivaizduojama niekaip kitaip: nu po tokios komedijos su ta jaunyste aš nebesugebu ten įžiūrėti nei “pasakos”, nei “karalystės”, nei kažko kito… Kaip ten bebūtų, panašu, kad mintis apie žmonių fantazijos ribas sukosi ir pačių autorių galvelėse ir jie šiais metais pristatė Dixit 2: tiesiog naujų kortelių papildymas, kurį pridėjus prie jau turimų kortų ir dar sugalvojus kokią nors “temą” apibūdinimams galima tikrai smagiai sužaisti ne vieną partiją. Dixit 2 neturi nei zuikučių, nei taškų žymėjimo lentos, bet užtat atkeliauja tokioje kortų dydžio pakuotėje, todėl jį patogu vežtis į keliones (teigia autoriai). Man kažkodėl patogu vežtis ir didelę dėžę 🙂

Taigi, kas yra Dixit? Ogi žaidimas, kurį vienodai smagu žaisti tiek su vyresniais, tiek su jaunesniais; tiek su patyrusiais, tiek su žaliais žaidėjais; tiek su menininkais, tiek su santechniku iš Pašilaičių; Nes kiekvieno žmogaus mintys yra ĮDOMIOS, ir šalia pergalės taškų skaičiavimo ne mažesnė intriga yra apibūdūnimų aiškinimąsis. “Kodėl balerinos bateliai yra apibūdinti kaip INKILAS?!?!”. Kadangi tai buvo mano paties apibūdinimas, bandau pasiaiškinti: Špokaitė yra balerina; Špoku mes kaimiečiai vadiname paukštukus, kurie atskrenda į kolektyviniame sode esantį inkilą ir ten apsigyvena. <…> Nesuprantu, kaip galėjo tai būti neaišku…

Taigi, siunčiu didelį pagarbos ženklą žaidimo autoriui Jean-louis Roubira už tai, kad neišeidamas iš krašto jis ėmė ir prirašė raštą… kurį šiais metais pripažino (mano nuomone, pelnytai) kaip geriausią metų žaidimą. Paradoksas tas, kad tėvynėje Prancūzijoje žmonės šį žaidimą žaidžia jau nuo 2008 metų ir 2009-aisiais jam netgi suteikė “Golden Ace” apdovanojimą (t.y. French Game of the Year). Tais pačiais metais frankofoniškų kaimynų teigininiais patikėjo ispanai – Dixit gauna “Juego del Ano” (t.y. Spanish Game of the Year)… Jeigu būtų prizas “Meta Žaidims” (t.y. Zhemaitija’s Game of the Year), tai Dixit ir jį turbūt gautų.

TITANŲ DVIKOVA Alias prieš Dixit

Alias žaidime patyrę žaidėjai turi didelį pranašumą prieš naujokus: esu žaidęs su susižaidusia pora, kuri per tą laiką sugebėdavo sužaisti sėkmingai triskart daugiau atsakymų nei mūsų namų ūkis. Kodėl? Ogi todėl, kad per šimtą kartų jau įsiminė, kad “garfildas” reiškia šaldytuvą, o “ten nu kur tėtis…” reiškia “meškerykotis”. Dixit toks žaidimo “įgūdimas” praktiškai neįmanomas, nes žaidi “prieš” visus “su” visais ir tau neapsimoka padėti savo partneriui, nes tu žaidi už save. Ne už jus abu, bet už save! Taigi 1:0, laimi Dixit.

Kortelės – kur tau meno kūrinius primenantys ir kiekvieną kartą vis kitokią reikšmę turinčios kortelės, o kur paprastai šaltai surašyti daiktavardžiai ir pan. Taigi, Dixit kortelių kiekis virtualiai paseptyniolikagubėja lyginant su Alias kortelėmis: šaldytuvas ir bus šaldytuvas – apibūdink tu jį kaip nori, bet reikšmė ta pati lieka. Taigi, 2:0 Dixit naudai.

Alias prašo žaisti poromis, o Dixit priima ir nelyginį žaidėją; Alias pranašumą turi susigyvenusi pora, o mišri tiesiog pasmerkta vienas kito tyrinėjimams ir kitų žaidėjų linksminimams. Dixit ir naujas, ir patyręs žaidėjas gali žaisti vienodai konkurentabiliai. Alias žaisti su vaikais gali būti per sunku, nes jiems nesuprantami žodžiai (žinau ne vaikų, kurie nežino ką reiškia 20% žodžių Alias Red žaidime); Dixit vaikams tiesiog patartina, nes faktas, kad čia lavinamas protas, suteikiami pozityvūs patyrimai, supažindinama su pasauliu per pasakojimus… Kaip supranti, čia kątik buvo 11 metrų baudinių serija, ir ją laimėjo Dixit. Sausu rezultatu, nes aš esu šališkas Alias nemėgėjas (norint Alias atsilošti, tereikia, kad šio žaidimo mėgėjai pasisakytų komentaruose – galbūt aš kažko nežinau?).

<…>

Taigi, finalizuojam visus reikalus!

*Žaidimo idėja: 10/10                                                                                                                      *Taisyklių paprastumas: 10/10
*Taisyklių perpratimas: 10/10
*Žaidimo išvaizda: 10/10
*Žaidimo elementų kokybė: 8/10
*Žaidimo lauko ir taisyklių dizainas: 8/10
*Žaidėjų patirties įtaka: 10/10
*Azarto lygis: 5/10
*Pabodimo faktorius: 5/10
*Žaidimo kainos ir vertės santykis: 7/10
BENDRAS REZULTATAS: 83/100

Tai tiek, aš laimėjau! Sėkmės!

PIRKINIŲ KREPŠELIS -> Norintiems įsigyti Dixit, tai galima padaryti pas D6, Kadabrą (HobbyShop parduotuvės Panoramoje Vilniuje ir Akropolyje Kaune), Rikyje ir, aiškų, pas eBay.

P.S. visus sveikinu su rugsėjo pirmąją – atėjusio rudens vakarai vis dažniau lietingi, tamsūs ir žvarboki, todėl puikiai tinka dažnesniam prisėdimui prie stalo žaidimų!!!

P.P.S. ne mažesni linkėjimai ir piešinukų autorei Marie Cardout! Bisses, ar kaip ten…

Advertisements
 1. UGNE
  2012/02/02 at 22:25

  PARDUODU DIXIT. Stovis – idealus 🙂 861295419

  • dvase
   2012/02/25 at 01:20

   Sveiki Dixit ar naujas, kur ir kiek norit

 1. 2010/09/09 at 21:05
 2. 2010/12/13 at 12:55
 3. 2011/01/03 at 12:31
 4. 2011/01/11 at 18:42
 5. 2011/02/07 at 16:10
 6. 2011/02/10 at 18:36
 7. 2011/02/22 at 11:25
 8. 2011/02/24 at 17:15
 9. 2011/04/07 at 19:09
 10. 2011/05/24 at 09:23
 11. 2011/05/31 at 19:13
 12. 2011/06/05 at 08:01
 13. 2011/06/09 at 18:35
 14. 2011/06/12 at 00:20
 15. 2011/06/27 at 12:04
 16. 2012/01/03 at 12:40
 17. 2012/01/03 at 12:46
 18. 2012/02/15 at 18:22

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: